STYLE OGRODÓW

Ogród przydomowy tworzony był przez wiele lat. Co pewien czas uzupełniane lub wymieniane były rośliny w zależności od potrzeby w produkcji roślin. Tworząc ogród przydomowy brano pod uwagę, aby mateczniki z roślin wkomponować tak, żeby jednocześnie tworzyły ozdobne kompozycje. Szkielet ogrodu stanowią krzewy iglaste takie jak świerki, sosny, tuje, cyprysy, jałowce, cisy, jodły, krzewy zimozielone stanowiące tło również w okresie zimowym. Rośliny iglaste, które rosną w ogrodzie charakteryzują się zróżnicowanymi formami, od odmian kolumnowych, kulistych po formy zwisające w różnych odcieniach zieleni, szarości oraz żółci. Można spotkać krzewy iglaste o pstrych gałęziach. Drzewa liściaste uzupełniają ogród kolorami liści i kwiatami. Można podziwiać kilka ciekawych odmian drzew magnolii, wiązów, śliw ozdobnych, rajskich jabłoni, kruszyny, brzóz, akacji. W ogrodzie rosną pozostawione stare odmiany drzew owocowych, które pięknie, komponują się z roślinami ozdobnymi. Przy ścianie wschodniej budynku rośnie grupa rododendronów i azalii, które w maju przyciągają wzrok pięknymi kwiatami. Wiosną ogród przepełniony jest kolorowymi kwiatami roślin cebulowych takich jak tulipany, krokusy, żonkile, narcyzy, śnieżyce, cebulice, szafirki, hiacynty, czosnki ozdobne i wiele innych gatunków cebulowych. Miejsca gdzie rosną cebulowe obsadzone są roślinami jednorocznymi takimi jak begonie, szałwia, smagliczka, aby zdobić swymi kolorami ogród przez całe lato. Rośliny są dobierane tak aby cały rok nie brakowało różnorodności kolorów. W centralnym punkcie ogrodu zbudowano oczko wodne. Można w nim oglądać piękne rośliny wodne takie jak lilie, irysy, skrzyp, pałki wodne, jak również ryby takie jak ozdobne karpie koi i karasie. Brzeg stawu zdobią trawy ozdobne, funkie, krzewy formowane, klony japońskie, . Tłem dla roślin jest zadbany trawnik pielęgnowany przez kosiarkę robot. Trawnik koszony codziennie sprawia, że ogród wygląda wciąż na zadbany.

Patio w ogrodzie z altaną trzcinową to doskonałe miejsce na wypoczynek. W upalne dni jest doskonałym miejscem na schłodzenie organizmu. Patio to miejsce z wymurowanym grillem, miejscem na ognisko. W cieniu drzew zawieszony jest hamak. Całe patio odgradzają skarpy i murki z kamienia. Wiosna w patio to okres obfitego kwitnięcia bylin skalnych takich jak smagliczki, goryczki, floksy . Pozostałą część roku cieszymy wzrok kolorowymi krzewami iglastymi o przeróżnie formowanych kształtach. Zapach grillowanych potraw jest nieodzownym akcentem tego miejsca. Ogród różany Ogród różany położony w centralnej części ogrodów z oryginalną architekturą ogrodową z brzozy i metalowych prętów. Elementy architektury zostały zaprojektowane przez właścicieli i wykonane przez firmę GAJ prowadzoną przez nich od 23 lat. Architektura tworzona jest w okresie zimowym. Rośliny jakie dominują w ogrodzie różanym to bukszpan w wielu odmianach, kolekcję, rośliny jednoroczne, oraz rośliny cebulowe.

Ogród różany ogrodzony jest z trzech stron bukszpanem okrągłolistnym. Ostatnia ściana żywopłotu została wykonana ze złocistych cyprysów, który ładnie komponuje się z dekoracjami brzozowymi. Drogi spacerowe rozmieszczone asymetrycznie. Środek rosarium zdobi nowoczesna fontanna z rzeźbami. W ogrodzie rośnie brzoza Yang pozostawiona na pamiątkę z wcześniejszych nasadzeń pod którą stworzono miejsce na stolik i ławki, obsadzone wokół czerwonymi różami odmiany „Anna” jako pamięć mamy właścicielki ogrodów Anny, która prowadziła gospodarstwo ogrodnicze na terenie obecnego rosarium. Ten zakątek w rosarium przeznaczono na miejsce zaręczyn dla odwiedzających gości. W kolekcji ogrodu można podziwiać wiele ciekawych odmian róż takich jak Elizabeth, Hanna, Anna, Chopin. Ścieszki utwardzono kamieniem polnym połączonym z płytkami. Hafty z bukszpanów w centrum wypełnia się cebulkami krokusów, a po ich przekwitnięciu drobną begonią. Przy kolekcji róż pachnących ustawiono ławkę metalową z niewielkim stolikiem, gdzie można upajać się zapachem. Ogród różany jak i pozostałe ogrody w gospodarstwie powstały bez uprzedniego projektu na papierze. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie właścicielka projektowała ogród ustawiając rośliny bezpośrednio przed sadzeniem. Ogród różany stworzony został w 2011 roku wygląda jednak na kilkuletni. Rośliny użyte do nasadzeń są rozrośnięte co tworzy natychmiastowy efekt. Ogród jest bardzo dobrze odbierany przez zwiedzających. Zachwyca pięknymi odmianami róż, ciekawymi haftami bukszpanowymi, oraz oryginalną architekturą. Róże w ogrodzie to kolekcje róż zapachowych, romantycznych, festiwal kolorów, pnące, okrywowe, pienne, wielkokwiatowe, parkowe. Należą one do kwitnących roślin, które dysponują pełną paletą barw. Kolorystyka róż jest przebogata. Nakład pracy w ogrodzie różanym jest bardzo duży. Róże wymagają stałych oprysków na różnego rodzaju choroby i szkodniki, obłamywania przekwitłych kwiatów, obrywania dzikich pędów, usuwania chorych liści, kopczykowania i okrywania na zimę. Hafty bukszpanowe również należy systematycznie przycinać.

Ogród krzewów formowanych Ogród urządzony jest w kształcie koła. Wokół obsadzony tujami smaragd. Wejście do ogrodu przez pergolę obsadzoną śliwami purpurowymi, których gałęzie są przy pergoli. W środku ogrodu znajduje się spory trawnik koszony automatycznie kosiarką robotem. Wokół trawnik obsadzono krzewami formowanymi takimi jak spirale, kule, krokodyl, kogut, niedźwiedź, żaglowiec, pies, myszka, ręka. Pomiędzy krzewami formowanymi wiosną kwitną niskie rośliny cebulowe, a po nich ozdobne begonie. Spacerując dookoła ścieżką można zachwycać się formami ciętymi. Wzdłuż żywopłoty szmaragdowego pas o szerokości dwóch metrów obsadzono kolekcją bylin wysokich między innymi rudbekie, jeżówki, floksy, ostróżki, słoneczniki, irysy, firletki, chabry. Kończąc spacer po ogrodzie formowanym można odpocząć na każdej z trzech ławek umieszczonych w pasie z bylinami, kwiaty obsadzone wokół kwitną od wiosny do jesieni.

Ogród popielato purpurowy Ogród składa się z roślin, które mają liście, igły i kwiaty tylko w tych kolorach. Ogród powstał na terenie szkółki, gdzie rosła plantacja kilkuletnich jałowców Skayrocket. Pozostała kępa jałowców została przerzedzona i uzupełniona innymi roślinami o barwach popielatych i purpurowych. W ogrodzie wytyczona ścieżki, oraz miejsca do wypoczynku. Rośliny o popielatej barwie znajdujące się w ogrodzie to jałowce takie jak Skayrocket, Blue Carpet, Mejera, Wirginijski, Blue Alp, Blue Star, Bluarow. Ponadto cyprysy Kolumnaris i Pem Bony Blue. Byliny i krzewy purpurowe to berberys purpurowy, perukowiec purpurowy, śliwa, leszczyna purpurowa, Żurawki, dąbrówka rozłogowa.

Ogród grillowy Ogród Grillowy to miejsce z dużym wymurowanym z cegły klinkierowej ogniskiem. Wokół ogniska jest wiele miejsc do siedzenia takich jak pieńki drewniane, huśtawki, ławki. W pobliżu ogniska jest poukładany stos drewna przygotowanego do palenia. Cały teren ogrodu grillowego obsadzony, jest drzewami i krzewami ozdobnymi. Ogród wykorzystywany jest do grupowych spotkań przy ognisku.

Plac zabaw Plac zabaw to teren ogrodzony krzewami ozdobnymi. Kilka stary klonów tworzy cieniste zakątki. Powierzchnia ogrodu jest wysypana piaskiem co tworzy jedną dużą piaskownice. Wstawione huśtawki pozwalają najmłodszym spędzić mile czas w otoczeniu pięknej zieleni. Ogród bukszpanowy Ogród bukszpanowy to niewielki zakątek w cieniu z miejscem utwardzonym dla metalowej ławeczki ze stolikiem. Brzegi ogrodu obsadzono bukszpanem, który przycinany jest w różnych kształtach. Na trawniki wyeksponowano uformowane z bukszpanu trzy owce. Nasadzenia z bukszpanów są pod wyrośniętymi drzewami kasztanu jadalnego, klonu falmingo. Ogród bukszpanowy to jeden z pomysłów na aranżację ogrodu w cieniu.

Ogród wiejski Ogród wiejski to seria pomysłów jak zorganizować miejsce na warzywa. Płot z dwóch stron zrobiono z brzozowych patyków. Jedna strona to ściana krzewów kwitnących takich jak lilak, jaśmin, mahonia, krzewuszki, kolkwitzia, tawułki. Po wejściu do ogrodu przez pergolę zrobioną starych maszyn krawieckich napotykamy szklarnię z poliwęglanu. Ogród zdobią również elementy architektury o tematyce wiejskiej takie jak studnia drewniana, stara pompa do czerpania wody, strach na wróble, sieczkarnia, pług, kany do mleka, gliniane garnki, donice na zioła. Rosną tu mało rozpowszechnione rośliny, owoce jadalne, dereń jadalny, figa, migdałowiec, morwy, pigwowiec japoński, aronia, żurawina, borówka, cytryniec, pigwa, agrest, maliny, jeżyna bezkolcowa, winogrona. Warzywa uprawiane są na przemian z kwiatami wiejskimi – słoneczniki, rudbekie, floksy, jeżówki, malwy, róże, goździki, tulipany, żonkile i wiele innych. Ogród wiejski ma moc przywoływania wspomnień z minionych lat, gdyż każdy z nas w różnym stopniu ma wspomnienia związane z pobytem na wsi. Od wiosny do jesieni ogród zachwyca swoimi barwami. Wcześnie zakwitające tulipany, żonkile, krokusy dają sygnał, aby przystąpić do siewu warzyw. Lato to pełnia kwitnienia. Jesień to czas kiedy kolory kwiatów jesiennych uzupełniają przebarwienia liści. Jednocześnie różnorodność roślin dyniowatych zachwyca swoimi kolorami i kształtami. Spacerując po ogrodzie cieszymy swój wzrok, węch i często podniebienie smakując różnego rodzaju owoce i warzywa. Rosnące w ogrodzie zioła również zachęcają swoim zapachem. Mięta posadzona w ogromnych donicach, melisa, macierzanka, lawenda i wiele innych ziół wprowadzają nas w bardzo miły nastrój.

Ogród wypoczynkowy Ogród wypoczynkowy ze stawem naturalnym to miejsce wzbudzające największy zachwyt. Brzegi stawu zarośnięte są bogatą kolekcją roślin przybrzeżnych oraz wodnych. Dużą powierzchnię wody zarastają lilie wodne w kolorze różowym, żółtym i białym. Przy brzegu rosną irysy, tataraki, pałki wodne, sitowie, bobrek, skrzypy, bambusy i trawy. Mostek, oraz pomost jest miejscem do obserwacji kolorowych karpi koi, oraz karasi. Staw to miejsce gdzie co roku wiosną przylatują dzikie kaczki celem założenia gniazda Do stawu przylega część trawnika na którym rośnie kilka jabłoni i grusza. Drzewa owocowe to stary drzewostan pozostały po dawnym ogrodzie wiejskim. Trawnik z owocowymi drzewami obsadzony wokół wierzbami mandżurskimi, które jesienią są mocno przycinane. Powstałe po częstym cięciu konary tworzą swoisty klimat. Jednocześnie drzewa owocowe wykorzystywane są do zawieszania hamaków. Pod jednym z drzew zbudowano z kamieni polnych i płyt granitowych stół. W dni upalne można wypoczywać w cieniu drzew, popijając zimne napoje. Sąsiadujący staw dostarcza dodatkowo wilgotne powietrze.